Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
FINO SE IGRAJTE * Režim udbaškim metodama progoni kritičare * Bošnjak: Vrijeme je da državu ili Vladu vodi žena * Od Danteovog pakla do montiranog političkog procesa * Opet smo svjetionik opozicione borbe * Taru devastirali, podatke o autoputu sakrili * Milo i Vučić da odu,,u paketu”
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 31-12-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Nik Đeljošaj, predsjednik Albanske alternative:
- Ranko Krivokapić, Raško Konjević i Andrija Popović su od glasanja u Skupštini nepoželjne osobe bilo gdje da Albanci žive.

Vic Dana :)

Jedan pijanica ulazi u kafanu i vice:
- "Sretna nova godina svima vama."
- "Kako nova godina, tek je oktobar!"
- "Oktobar? Ubice me zena, nikada se nisam vratio tako kasno!"







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2018-12-29 ISTRAŽIVANJA POTVRĐUJU DA JE DAVANJE MITA I DALJE VELIKI PROBLEM
Građani moraju da plaćaju i za ono što im pripada po zakonu Svaki četvrti građanin žrtva korupcije Da je korupcija prisutna u zdravstvu smatra najveći broj ispitanika (20,2 odsto), na drugom mjestu je državna uprava sa 13,9 odsto, dok su na trećoj poziciji inspekcije službe (11,7 odsto), a slijede ih policija, sudstvo, carina
Dan - novi portal
Skoro svaki četvrti građanin Crne Gore (23,7 odsto) bio je ponekad ili često uslovljen davanjem poklona ili novca kako bi ostvario svoja prava kod državnih, odnosno organa lokalne samouprave, pokazalo je istraživanje Agencije za sprečavanje korupcije (ASK). Najveći procenat ispitanika (74 odsto) odgovorilo je da prilikom ostvarivanja svojih prava kod državnih ili organa lokalne samouprave nijesu bili uslovljeni zahtjevom za davanje poklona ili novca od strane bilo kog službenika.
Najveći broj građana (79,7 odsto) je izjavio da nikada nije ponudilo neku vrstu poklona ili novca kako bi ostvarili svoja zakonska prava. Na drugoj strani, skoro svaki šesti ispitanik je odgovorio da je ponekad ponudio neku vrstu poklona, odnosno novca, dok je 2,5 odsto ispitanika odgovorilo da je veoma često ponudilo neku vrstu poklona ili novca kako bi ostvarili svoja zakonska prava.
– Među ispitanicima koji su nudili mito najzastupljeniji su ispitanici muškog pola, starosti više od 64 godine, koji imaju sopstveni biznis i žive na sjeveru Crne Gore – navodi se u istraživanju koje je objavila ASK.
Nešto manje od polovine ispitanika (46,1 odsto) je odgovorilo da nikada nijesu čuli da je neko iz njihove neposredne okoline bio uslovljen od strane službenika zahtjevom za mito. Na drugoj strani, 41 odsto ispitanika je veoma često ili ponekad čulo da se neko iz njihove okoline suočio sa traženjem mita.
– U najvećem procentu građani Crne Gore smatraju da nikada nije u redu dati novac službeniku u javnom sektoru kako bi se ostvarila prava koja im po zakonu pripadaju (91,6); dati poklon službeniku u javnom sektoru kako bi se ostvarila neka prava koja im po zakonu pripadaju (71,8 odsto); učiniti uslugu službeniku u javnom sektoru kako bi se ostvarili prava koja im po zakonu pripadaju (71,4), dok svaki peti ispitanik (20,6 odsto) smatra da je ponekad u redu učiniti uslugu službeniku u javnom sektoru kako bi se ostvarila neka prava koja im po zakonu pripadaju – pokazuje istraživanje.
Da je korupcija prisutna u zdravstvu smatra najveći broj ispitanika (20,2 odsto), na drugom mjestu je državna uprava sa 13,9 odsto, dok su na trećoj poziciji inspekcije službe (11,7 odsto), a slijede policija, sudstvo, carina...
Prema mišljenju građana, korupcija je najmanje zastupljena u kulturi, sportu i medijima.
– Kao osnovne uzroke za pojavu i prisutnost korupcije građani navode nedostatak građanske svijesti i odgovornosti o štetnosti korupcije (29,7 odsto); niska primanja službenika u državnim i opštinskim službama (17,8 odsto); nedostatak preventivnih mjera i edukativnih kampanja (14,8 odsto) i neefikasnost organa zaduženih za borbu protiv korupcije i nepotizam (13,3 odsto) – pokazalo je istraživanje.
Najveći broj ispitanika (42,6) smatra da je nivo korupcije ostao isti kao prije godinu dana. Da se prisutnost korupcije djelimično povećala u crnogorskom društvu mišljenja je 11,3 odsto ispitanika, svaki peti smatra da je nivo korupcije manji u odnosu na prethodnu godinu.
Istraživanje je pokazalo da bi 39,6 odsto ispitanika prijavilo slučaj korupcije. Ipak, sa druge strane većinu čine oni koji to ne bi uradili.
– Korupciju ne bi prijavilo 44,9 odsti građana, dok 15,5 procenata ispitanika nije željelo da odgovori na ovo pitanje. Oni koji su najspremniji da prijave korupciju su muškarci, starosti od 55 do 64 godine, sa završenom višom školom, penzioneri i uglavnom stanovnici centralne regije – navodi se u istraživanju. M.S.




Radonjić zadovoljan
Direktor ASK Sreten Radonjić kaže da su rezultati istraživanja ohrabrujući za Agenciju jer potvrđuju povjerenje i bolju informisanost javnosti o njenom radu. Primjera radi, kako kaže, od ispitanika koji su čuli za Agenciju, njih 94 odsto se izjasnilo da zna čime se Agencija bavi.
– Procenat ispitanika koji imaju povjerenje u rad Agencije je, kao i u prethodne dvije godine, iznad 60 odsto. Osim toga 66,4 procenta smatra da je Agencija dala doprinos sveukupnoj borbi protiv korupcije u Crnoj Gori – kaže Radonjić.
On podsjeća da je zbog kršenja zakona iz svoje nadležnosti, Agencija protiv javnih funkcionera, političkih subjekata i organa vlasti za tri godine rada podnijela 1.687 zahtjeva za pokretanje prekršajnih postupaka, na osnovu kojih su nadležni sudovi izrekli 324.700 eura kazni.
– Važan podatak je i da je istraživanje pokazalo da više od 70 odsto ispitanika smatra da kampanje Agencije ohrabruju građane u suprotstavljanju korupciji. Vjerujemo da su navedene kampanje doprinijele znatnom povećanju broja prijava zviždača Agenciji u ovoj, u poređenju sa prethodne dvije godine – naveo je Radonjić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"